Портал в режимі тестування та наповнення
150-річчя від дня народження видатного українського церковного та суспільного діяча Андрея Шептицького
Опубліковано 29 липня 2015 року о 09:03

Роман Марія Александр Шептицький (таке ім’я він отримав при хрещенні) походив зі стародавнього русинського роду. Першу освіту здобув удома, у с. Прилбичі (тепер – Яворівський район Львівської області). Потім навчався в гімназії у Кракові, в університеті у Вроцлаві, в колегії єзуїтів у Хирові. У 1888 р. Шептицький вступив до Добромильського монастиря отців Василіян, де склав чернечі обіти і прийняв ім’я Андрей. Одночасно він продовжував навчання у Краківському університеті. В 1892 р. єпископ Юліан Пелеш висвячує його на священника. 2 лютого 1899р. імператор Франц Йосиф I номінував Андрея Шептицького на Станіславського єпископа, а вже 17 грудня 1900 р. він був номінований Галицьким митрополитом. На цій посаді Шептицький залишався до кінця свого життя.

Перш за все він здійснив реформу богословської освіти, яка надала можливість готувати високоосвіченних священників. Увів у церковне богослужіння живу українську мову. Шептицький віддав багато сил освітянсько-виховній та видавничій діяльності, створив у Львові вісьмикласну класичну гімназію, підтримував українське приватне шкільництво, щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства. За його ініціативою у 1905 році був створений Львівський національний музей та – 1914 року український університет у Львові. Росія та Польща виступили категорично проти його заснування. Шептицький «розумів добре вагу українського університету не тільки для розвою української науки, але в тодішніх політичних і міжнародних умовинах уважав його й за найпевнішу легітимацію перед світом самостійності українського народу».

З того часу, коли Андрей Шептицький очолив церкву, український національний рух на Галичині значно посилився завдяки його бурхливій діяльності.  Як митрополит, Шептицький двічі відвідав Росію (1907, 1912 рр.) та Білорусь. Він був не тільки провідником української національної ідеї, але й палко підтримував білоруську національну ідею. «І я не знаю, чи наші білоруськи брати мали в недалекому минулому такого оборонця свого національного і церковно-релігійного життя, як ним був Митрополит Андрей».

У період між двома світовими війнами Андрей Шептицький продовжував боротися за єдину українську державу та єдину українську церкву, був меценатом українського мистецтва. Багато корисного зробив він і для економіки, охорони здоров’я, сільського господарства та банківської справи. Підтримував виховну роботу серед молоді, засновував пластові табори. У 1933 році, як і багато інших представників церкви, засудив голодомор в Україні. Під час другої світової війни благословив створення нової Української держави, захищав евреїв від винищення їх фашистами і взагалі засуджував німецьку політику на Сході.

До кінця свого життя (помер 1 листопада 1944 року) митрополит лишався вірним сином українського народу, незважаючи на мінливі і дуже складні політичні події. Він завжди дотримувався принципів гуманізму. 

• Митрополит об'їхав усі землі, де проживали українці (Галичину, Буковину, Закарпаття та Велику Україну, українські громади у країнах Європи, Америці та Канаді).

• Андрей Шептицький був вірильним (невиборним) членом галицького Сейму та входив до австрійської "Палати Панів". Мав добрі зв'язки з Папою Римським, державними діячами Франції, Швейцарії, Швеції та Італії.

• Митрополит заснував Українську лічницю, де незважаючи на віру чи мову, всі могли лікуватись безкоштовно.

• Андрей Шептцький сприяв заснуванню дівочої гімназії сестер Василіанок, Рідної школи, Духовної академії, шкіл та читалень. В австрійському парламенті активно виборював право на створення українського університету.

• У Львові за кошти митрополита споруджено 21 будівлю (церкви, школи, монастирі, бурси, шпиталі, наукові установи)

• У митрополичих лісах у Карпатах заснував літній табір для дітей з малозабезпечених сімей та кілька сиротинців. Там же завдяки Андрею Шептицькому створено кілька заповідників.

• Засновник першого Українського національного Музею.

 

 

 

Електронний варіант експозиції виставки ЦДІА України,  м.Львів, присвяченої митрополитові Андрею Шептицькому

Вводиться в обіг з 15 липня 2015 року пам'ятна монета "Андрей Шептицький"

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux